产品货号:
Z25041
中文名称:
RAB3A抗体
英文名称:
Anti-RAB3A Antibody
产品规格:
50μl|100μl|150μl
发货周期:
1~3天
产品价格:
询价
| 抗体名称 | Anti-RAB3A Antibody |
| 指标别名 | RAB3A;Ras related protein Rab 3A |
| 克隆性 | Polyclonal |
| 检验物种 | human,mouse,rat |
| 应用范围 | WB |
| 基因名称 | RAB3A |
| 抗体来源 | Rabbit |
| 抗体类型 | IgG |
| 免疫原 | A synthetic peptide corresponding to a sequence at the C-terminus of human Rab3A (192-220aa DTADPAVTGAKQGPQLSDQQVPPHQDCAC),different from the related mouse and rat sequences by two amino acids. |
| 实际分子量 | 25KD |
| 成分 | 500μg/mL antibody with PBS,0.02% NaN3,1mg BSA and 50% glycerol. |
| 纯化方式 | Immunogen affinity purified. |
| 浓度 | 500μg/mL |
| 产品形态 | 溶液 |
| 保存条件 | 12 months from date of receipt,-20℃ as supplied.6 months 2 to 8℃ after reconstitution.Avoid repeated freezing and thawing. |
| 背景资料 | Ras-related protein Rab-3A is a protein that in humans is encoded by the RAB3A gene.This gene is mapped to 19p13.11.Synapsin I stimulated the RAB3A cycle by increasing GTP binding,GTPase activity,and RAB3A recruitment to the synaptic vesicle membrane.Conversely,RAB3A inhibited synapsin I binding to actin and synapsin I-induced synaptic vesicle clustering.It has been found that RAB3A was necessary for both forms of synaptic plasticity,and it is also involved in calcium exocytosis in neurons.In addition to that,RAB3A has been found to regulate a late step in synaptic vesicle fusion. |
| Uniprot ID | P20336 |
| 推荐配套试剂 | Biorab recommends Enhanced Chemiluminescent Kit with anti-Rabbit IgG (ZN1926) for Western blot,and HRP Conjugated anti-Rabbit IgG Super Vision Assay Kit (ZN1865) for IHC(P).*Blocking peptide可以联系我们购买。 |
| 基因名全称 | RAB3A,member RAS oncogene family |
| 蛋白名全称 | Ras-related protein Rab-3A |
| 推荐稀释比 | Western blot(WB) 1:500~2000 |
相关搜索:RAB3A抗体,RAB3A多抗,Anti-RAB3A Antibody
